* Jaro v Luganu

12. May 2014, Jakub Horák. Categorized as Erasmus.


Lugano, kde jsem momentálně na Erasmu, nabízí spoustu możností, kam se vydat na výlet.

Na začátku dubna jsme s přítelkyní Annou navštívili největší město Švýcarska: Curych.Dům metropol v Curychu Curych lze popsat jedním slovem a tím slovem je šedivý. Fasády i střechy jsou šedivé, mělká řeka i obrovské jezero jsou taktéž šedivé. Sem tam má některá fasáda barevný odstín, ale ten není nikdy výrazný. Oproti Luganu, což je velmi malé městečko s cca 60 000 obyvateli, je Curych velkoměsto. Co do počtu obyvatel ho lze srovnávat s Prahou.

Zatímco v Luganu se člověk potýká s nedostatkem kulturního vyžití, Curych v sobotu večer, kdy jsme v něm byli, opravdu žil. Lidé byli v noci v ulicích a ne schovaní doma jako v Luganu. Z architektury mě nejvíce zaujaly barokní domy a zámky (viz obrázek vpravo, Haus Metropol).

O Velikonočních prázdninách jsme se vydaliCentrum Neapole italského městečka Nola, odkud Anna pochází. Nola je moc pěkné malé městečko poblíž Neapole. Jak Nola, tak Neapol leží na v bezprostřední blízkosti Vesuvu, jediné činné sopky v Evropě.

Neapol je třetí největší město Itálie co do počtu obyvatel a navštívili jsme ho na jeden celý den. Město má velmi vysokou hustotu obyvatel na kilometr čtvereční a je typické svými uzoučkými a temnými uličkami. Neapol je rodiště pizzy, tak asi uhodnete, co jsme měli k obědu. Zvláštní je, že většina domů v Neapoli je opravované ledabyle nebo není opravovaná vůbec. Vytváří to vskutku jedinečnou atmosféru.

Noční NeapolNavštívili jsme podzemí Neapole, které bylo v antických dobách využíváno pro těžení kamene a později jako akvadukt. V 19. století do podzemí házeli odpad a během druhé světové války sloužilo jako protiletecký kryt. Díky své strategické poloze se v Neapoli nachází několik hradů. Navštívili jsme Castel Nuovo. Vpravo se můžete pokochat nočním pohledem na Neapol. Pantheon

Další den jsme se vydali na výlet do Říma. Všude bylo spoustu turistů, protože následující víkend proběhlo svatořečení dvou papežů. Řím mě zaujal svou antickou historií, necítil jsem v něm ale takovou atmosféru živého města jako v Neapoli. Přišlo mi spíš jako město pro turisty. Na obrázku vlevo se tyčí nejvýznamnější památka v Římě, Pantheon.

Duomo v MiláněJako poslední zastávku na naší velikonoční tůře jsme navštívili Milán, z kterého to pak domů trvá už jen hodinu vlakem. Na fotce vpravo můžete vidět Milánskou katedrálu, která se stavěla necelých šest století. Mentalita  seveřanů se liší od jižanů. Na vzhledu města se to velmi podepsalo. Milán je bohatým městem se spoustou luxusních obchodů. V roce 2015 hostí Miláno Světovou výstavu Expo. Postrádá ale přátelskost, otevřenost a živost jihu.

Jezero ComoMinulou neděli jsme se vydali k jezeru Como, což jezero ledovcového původu stejně jako Luganské jezero. Zatímco Luganské jezero sahá do Švýcarska, jezero Como leží výhradně v Itálii. Na rozdíl od Lugánského jezera jsou zde vesničky takřka všude podél pobřeží. Kopce se totiž nesvažují do jezera tak prudce a umožňují tak osídlení poblíž vody. Za slunečného počasí je tam vskutku nádherně. Viz obrázek vpravo.

Toť prozatím vše. Do konce Erasmu zbývá již jen měsíc a půl :/

 Backlink

Leave comment