* Vývoj Pacmana – Den 4

31. July 2009, Jakub Horák. Categorized as Pacman.


Hru programuji v C++ s knihovnou Qt, se kterou už mám pár dobrých zkušeností. Sice bych to měl správně programovat v kombinaci C# + .NET, ale zkusil jsem napsat cvičícímu a záměna mu nevadila. Ušetřil jsem si tím lapálie spojené s programováním ve Windows, Qt je totiž na rozdíl od .NETu multiplatformní. Při psaní mi trochu chybělo debugování Visual Studia, používal jsem totiž IDE zvané QDevelop, které v tomhle ohledu dost zaostává.

Dnes v 8 hodin vypršel čas na odevzdání finální verze zápočtového programu. Špatně jsem odhadnul práci, posledních pár dnů proflákal a strávil pařbou na Let it roll, takže jsem v noci spal jenom asi 3 hodiny. Můj mail ale odešel včas, přesně v 8:00. Včera po desáté hodině jsem dodělal základní třídy starající se o zobrazení objektů na hrací ploše a jejich pohyb  v rámci dlaždicové mapy. Nezbylo mi tedy moc času na nejtěžší část Pacmana, AI. V časové tísni jsem se  sice pokusil napsat nalezení nejkratší cesty k Pacmanovi za pomocí prohledávání do šířky, jenže moc nefunguje a příšerky chodí chvíli pseudonáhodně, dokud se trvale nezaseknou v jedné části bludiště.

Snažil jsem se dodělat základní featury hry, mezi které patří i jezení “žracích kuliček”. Chovají se podobně jako normální jídlo, problém ale spočívá v tom, že zvýší rychlost Pacmana. Ve vyšší rychlosti pak hráč často nemůže změnit směr, protože musí stisknout šipku ve chvíli, kdy se nachází do 20 pixelů od křižovatky (má na to přibližně 180ms). Co se týče žracích kuliček, dokonce se mi dvakrát stalo, že mi po jejich snědení úplně vytuhnul počítač. Nemám zdání, co se v tu chvíli stalo, jen doufám, že tahle nedebugovatelná chyba sama zmizí.

Poznámka na okraj: Při psaní tohoto příspěvku se mi poprvé v životě kvůli přehřátí vypnul počítač. Teplota se pohybovala vysoko, o tom žádná. Na pozadí běžel `emerge -vu world`. Myslím si ale, že teplota tohohle notebooku už během uplynulých tří a půl let dosáhla vyšších hodnot. Zřejmě je vypínání při přehřátí vychytávka nového kernelu 2.6.30.

Dnes v 8 hodin byl termín odevzdání finální verze zápočtového programu. Spal jsem asi 3 hodiny a

Tags: , , , , , , ,Backlink

Leave comment