* Zobrazování textů písní pro MPD

19. April 2009, Jakub Horák. Categorized as Scripts.


Narazil jsem na další problém přehrávače MPD. Kvůli absenci grafického rozhraní nemá jak zobrazovat texty písní. Zkoušel jsem různé skripty, které mají texty zobrazovat, ale žádný nefungoval, takže jsem se rozhodl obětovat chvíli času a napsat si skript vlastní.

Zajímavé bylo řešit, jak texty získat. Existuje totiž spoustu webů s databázemi textů, které jsou ale značně pochybné a texty se z nich špatně vytahují. Napadlo mě použít nejlepší výsledek vyhledávání v Yahoo! a zobrazit ho v prohlížeči. Yahoo! poskytuje webovou vyhledávací službu BOSS, pomocí níž by se toto implementovalo velice snadno. Bohužel testování ukázalo, že v praxi Yahoo! na první pozici často nedá správný odkaz. Škoda… Ještě v souvislosti s vyhledávači a jejich službami mě překvapila skutečnost, že Google tu svojí přestal poskytovat.

Vzpomněl jsem si na Amarok a na jeho řešení vyhledávání textů písní, které ve verzi 2.0+ funǵuje docela spolehlivě. Po chvilce pátrání ve zdrojácích jsem objevil službu lyricwiki.org. LyricWiki.org podporuje vyhledávání textů pomocí SOAP, což je pro programátora velká výhra 🙂 Zbytek práce už bylo jenom skládání v Ruby.

Více o skriptu na oficiálních stránkách MPD

Tags: ,Backlink

Leave comment