* \LaTeX, WordPress a freehosting

4. October 2008, Jakub Horák. Categorized as Unassigned.


Pokud jste se s LaTeXem ještě nesetkali, tak vězte, že LaTeX je značkovací jazyk umožňující sázet dokumenty ve vysoké kvalitě. Kvalita a krása vysázených dokumentů (např. v porovnání s Wordem), prakticky neomezená kontrola nad vším, co se objeví na papíře, stejně jako jednoduchost zápisu symbolů a matematických výrazů činí z tohoto jazyku neocenitelnou pomůcku. Pro psaní v TeXu stačí umět pár příkazů a vědět, kam je napsat, aby se kód přeložil.  Největší výhodou LaTeXu je pro mě jednoduché psaní zápisků ve škole. Víc info o \TeXu najdete v tomhle článku.

Při psaní blogu muselo dříve či později dojít k situaci, kdy jsem chtěl zapsat TeXovský symbol. Teď se sice jedná jenom o malou šipku vpravo, myslím ale, že čisté řešení je nalézt/naprogramovat algoritmus, který se postará o vyhledání příkazů LaTeXu a nahradí je správně vysázeným výrazem. Pro WordPress, což je blog software, na kterém běží tenhle web, existují 2 pluginy, které se snaží tento problémem řešit. Bohužel, první vyžaduje na serveru nainstalovanou hromadu TeXových knihoven, které na mém freehostingu nejsou, a druhý stahuje obrázek LaTeXového výrazu z veřejných služeb (jedna běží shodou okolností na serveru wordpress.com) do cache a z té ho poté zobrazuje. Ukázalo se ale, že na mém freehostingu se nelze připojovat z PHP k vzdáleným serverům, takže plugin nemůže fungovat. Musel jsem tedy naprogramovat něco vlastního.

Rozhodl jsem se zachovat funkci cache obrázků, protože nechci svým malým blogem ohromně zvýšit zátěž na generování obrázků na veřejné službě. Problém jsem vyřešil tak, že jsem na svém normálním hostingu na Bloogu umístil skript, který se stará o mirroring. Využil jsem plugin Latex for WordPess a upravil jsem kód tak, že pouze nahrazuje TeXovský zápis obrázky, které jsou v prohlížeči uživatele požadovány z mé mirror služby na Bloogu. Mirror služba pak funguje tak, že se podívá na disk, jestli už daný výraz někdy generovala a pokud již obrázek existuje, pouze ho vrátí. Když obrázek neexistuje, tak ho stáhne z generovací služby na wordpress.com.

Tohle řešení mi taky umožňuje používání TeXu na jiných stránkách a fórech, které LaTeX defaultně nepodporují. Stačí mi vložit obrázek, jehož zdroj se skládá z http://tex.beta.bloog.cz/? a požadovaného výrazu. Výsledek pak vypadá třeba takto: \frac{1}{\pi} \cdot \frac{5}{2}

Jestli jste narazili na stejný problém, kód si můžete stáhnout zde.

Tags:2 Responses to “\LaTeX, WordPress a freehosting”

  1. Martin Says:

    To je poměrně elegantní. Bude ti vadit když to občas zneužiju na BS při diskuzích matematických úloh atp.?

  2. Hořec Says:

    Samozřejmě, že mi to nevadí. Ten poslední příklad jsem zapsal takhle: \frac{1}{\pi} \cdot \frac{5}{2}

Backlink

Leave comment