* Hořec zase bloguje

9. September 2008, Jakub Horák. Categorized as Unassigned.


Název obsahuje tu informaci, že jsem dostal nápad, založit si blog. Zase. Přiznivce svého 2 a půl roku starého blogu Horec.tk ale bohužel musím zklamat. “Back to basics” se totiž nekoná.

Ráno jsem vstal a napadlo mě, že by bylo docela cool, kdybych si založil vlastní blog po vzoru vývojového týmu Opery. Dneska má totiž každý správný developer a každý pořádný projekt vlastní blog. Výhoda blogu spočívá v tomhle případě naprosto jasně v tom, že přirozeně vytváří dokumentaci. Poznámky, které jsem čas od času napsal do CVSka, už dávno nepíšu. Mnohem příjemnější se mi zdá psát dokumentaci ve formě článků. Výhod je mnoho. Za prvé si procvičím psaní, což se jistě bude hodit zhruba za 2 a půl roku, kdy přijde čas zdolat bakalářku. Za druhé CVS umožňuje popsat provedené změny pouze zpětně až po jejich provedení. S přibývajícími zkušenostmi v programování větších projektů jsem došel k názoru, že nejefektivnějšího tvoření softwaru se dá dosáhnout jedině důslednou analýzou požadavků, promyšlením správné koncepce a také domyšlením detailů, které se, ačkoliv to v počátku nemusí nikdo předvídat, můžou časem rozvinout a sehrát zásadní úlohu v aplikaci nebo se stát největším lákadlem pro uživatele. Právě psaní článků mi v tomhle ohledu přijde jako skvělý nástroj. Předem důkladně promyšlený a popsaný návrh s jasně daným cílem má daleko větší šanci na úspěch než chvilkové zápalení se pro určitou věc, která ale nemá žádnou budoucnost. Člověk musí vědět, co má aplikace ve výsledku dělat, a tím, že to napíše na papír nebo pověsí na internet se svým způsobem zavazuje k tomu, že danou věc udělá. Dobrý nápad, jak se motivovat k práci je slíbit sobě, popřípadě někomu jinému, že bude něco v tu a tu dobu hotové. To se pak většinou stane. Takže když slíbím virtuálním a mně zcela neznámým návštěvníkům svého bloogu, že do konce roku spustím novou verzi agregátoru Bloog.cz, musí se tak stát.

Další aspekt blogu se týká čitelnosti a srozumitelnosti článků. Už jsem zmiňoval, že mě nebaví psát komentáře do CVS, ještě jsem ale nenapsal, že taky nesnáším čtení těch stručných tagů. Přílišná stručnost, neznalost příčin a důsledků úprav způsobuje, že po pár letech se v nashromážděných patchích a bugfixech nevyzná nikdo, dokonce ani já sám. Myslím, že výhody srozumitelné dokumentace nemusím vypisovat. Důležité je, že se v projektu zorientuji jak já, tak případně někdo jiný, kdo by se k mého projektu připojil nebo by v něm pokračoval, kdybych ho já z nějakého důvodu opustil.

Základní pohnutka, stojící za celým tímhle blogovacím nápadem, se týká mých příprav k programování druhé verze blogportálu. Druhá verze bude disponovat jednodušším ovládáním, hezčím designem (snad) a také několika novými funkcemi. Nejvíce změn se dočká administrace, kterou sice vy nevidíte, ale do které se teďka děsím chodit do té míry, že radši spravuji portál přímo v databázi přes phpMyAdmina. Zatím pracuji na návrhu nového designu, podle kterého pak vymyslím strukturu tříd a šablon, o tom ale zřejmě napíšu více až v některém z příštích příspěvků, které se budou týkat speciálně blogportálu. Další problém, o kterém bych na tomto místě rád poreferoval, má název KPortable a jedná se o můj maturitní projekt na informatiku. Jedná se o správce baterky notebooků pro Linux, konkrétně pro grafické prostředí KDE verze 4. K maturitě sice program posloužil dobře a dokonce ho sám používám, rád bych ho chtěl ale dodělat do takové fáze, aby se z něj stal balíček, který by mohli používat i ostatní. K tomu účelu bych chtěl, aby se balíček zařadil do repozitářů distribucí (stačilo by Gentoo). Web k tomuhle projektu si můžete prohlédnout zde, nedočtete se tam ale o jeho nedostatcích. Program by potřeboval otestovat na něčem jiném než na mém počítači, což ovšem není jednoduché, protože zatím neznám nikoho, kdo by měl funkční linuxový notebook s KDE4. Pak také musím program upravit tak, aby mohl zobrazovat i jiné jazyky než angličtinu. Na KPortable mě čeká ještě mnoho práce. Kolik, to je ve hvězdách. Teď ale zpět na zem.

Neočekávejte, že bych sem psal pravidelně každý den, týden nebo měsíc. O svém životě se veřejně šířit nechci, novinky z různých oblastí kultury/vědy/společnosti si můžete najít sami, takové blogy přece už spoustu lidí píše. Tady naleznete akorát mě a moje projekty.2 Responses to “Hořec zase bloguje”

  1. Martin Says:

    > …zdolat bakalářku

    Hele, to zní skoro až lákavě.

  2. Hořec Says:

    Myslel jsem to sice ve smyslu “zdolat horu”, ale může to být i “zdolat zákusek” 🙂

Backlink

Leave comment